Tento článek je pokračováním prvního dílu. Pokud jste jej nečetli, doporučuji tak učinit, než budete pokračovat zde. Zároveň, chcete-li aby váš posun byl co nejefektivnější, naučte se dodržovat body z prvního dílu dříve, než se pustíte do těchto.
Dnešní kategorie rad a postupů je zaměřena na nastavení vaší mysli, protože jak jsem již řekla, vaše produktivita se neodvíjí jen od toho, jak skvěle si naplánujete den. Odráží se v ní mnoho faktorů, například vaše psychická pohoda. Pojďme se tedy podívat na to, co v této oblasti můžete vylepšit.
MYŠLENÍ
- životní otázky – poté co jste se naučili základní zásady plánování, nadešla správná chvíle na to si vyjít na procházku na nějaké pěkné místo, sednou si tam a zamyslet se na svým životem a urovnat si věci. Měli byste tak zhodnotit, jak jste se životem spokojeni, co byste rádi jinak a co je proto udělat – a tyto poznatky doma následně zapracovat do svých plánů.
- poznejte své „proč“ – kdykoliv budete něco dělat, odpovězte si na otázku „proč to dělám?“, najdete tak svoji motivaci a práce půjde snáze, bude rychleji ubývat. Vždyť přeci jedno krásné české úsloví říká: „S chutí do toho a půl je hotovo.“ A věci u kterých motivaci nenajdete, nebo bude příliš plytká, těm se pokuste do budoucna vyhnout.
- je to nutné? – u všeho se ptejte, zda co máte na programu je opravdu nutné dělat. Pokud odpověď zní „ne!“, program zrušte. V žádném případě byste neměli dělat věci, které pro vás nebudou mít žádný přínos.
- směr a cíle – stále byste měli mít na paměti to, kam se váš život ubírá. Díky prvnímu cvičení z tohoto bloku jste si ujasnili, jak chcete aby váš život vypadal. Teď si už jen hlídejte, zda se svým cílům přibližujete.
- roční plán – jak dlouhá doba je tak akorát, aby se během ní daly začít plnit sny a cíle? Jsem přesvědčena, že rok je tak akorát. Není to jen pár hodin, lze tedy něco stihnout a něco pro dosažení nastavené laťky udělat. A není to ani věčnost, aby člověk nevydržel být trpělivý a svých snů se nevzdal. Udělejte si chvíli čas a seznam cílů na následující rok si hezky sepište a pak už jen odškrtávejte.

Těchto pět bodů, to byla celá kategorie „myšlení“. Osvojení si těchto bodů vám pomůže v tom být celkově vyrovnanější, omezit svůj program na to, co je pro vás skutečně důležité a z čeho máte nějaký užitek. Také vás naučí, jak důležité je si stanovovat cíle na trochu delší dobu než jen z týdne na týden – nějaký smysl života, protože ten každý z nás přeci potřebuje.
Odmlčím se nyní a dám vám prostor pro aplikování těchto bodů do svého harmonogramu a svého života. Brzy se však přihlásím s dalším článkem, kde budou další body – zbývající kategorie.
Pokračujte na další díl: Jak být produktivní – III.díl
1 komentář u „Jak být více produktivní – II. díl“